BGSPCL Twitter Feed

Cricketers of the Month

PLAYER OF THE MONTH AWARDS   2003 – 2012
Year/Mth Division One Division Two Division Three
2003
May Richard Hindley Havant Steve Shaw St Cross Syms E Hendrikse Trojans
June Damian Shirazi B.A.T. Sports Mark Stone Easton & M.W. John Robinson Paultons
July Neal Parlane B.A.T. Sports Dave Jackson Burridge Chris Lagana Hambledon
August Richard Scott Bournemouth Tim Richings Sparsholt Darren Bartlett Hook & Newnham
2004
May Jason Laney South Wilts Karl Whatham Lymington Will Prozesky Purbrook
June Max Smith O.T’s & Romsey Tim Richings Sparsholt Qwen Dawkins Hungerford
July Ash Naik Bournemouth Glyn Treagus Lymington Neil Staddon Bournemouth II
August Richard Pineo Havant Matt Perry-Lewis St Cross Syms David Wheeler New Milton
2005
May Matt Swarbrick Bournemouth Ryan Shutte Ventnor Scott Smith Easton & M.W.
June Matt King Bashley(Rydal) Julian Ballinger Alton Will Prozesky Purbrook
July Jimmy Adams Hampshire Academy Max Smith O.T,S & Romsey Will Prozesky Purbrook
August Morgan Rushbrook South Wilts Julian Ballinger Alton David Wheeler New Milton
2006
May Kevin Latouf Hampshire Academy Paul Douglas Trojans Peter Lamb Paultons
June Alex Senneck South Wilts Chris Yates Jnr Rowledge Ben Edgell New Milton
July Lee Savident B.A.T. Sports Danny Briggs Ventnor Keith Woodhall Calmore Sports
August James Hibberd B.A.T. Sports Charles Forward O.T’s & Romsey Alex Styles Burridge
2007
May Lee Savident Totton & Eling Tom Cledwyn Liphook & Ripsley Damian Carson United Services
June Liam Dawson Hampshire Academy David Lloyd Rowledge Thomas Viljoen Sparsholt
July Sam Fairley St Cross Symondians Roger Miller Andover Shaun Green Easton & M.W.
August Benny Howell Hampshire Academy David Brown Trojans James Scutt Hambledon
2008
May Ben Walker Havant Nono Pongolo Ventnor Matt Evans Hartley Wintney
June Richard Hindley Havant Peter Hopson Havant II Dan Hewitt Hambledon
July James Hibberd South Wilts Greg Fotheringham New Milton Ben Nolan Stone Bashley(Rydal) II
August Chris Morgan Hampshire Academy Morgan Rushbrook Lymington Luke Gould Fareham & Crofton
2009
May Chris Morgan Havant Neil Westhorpe Ventnor Lloyd Moore Gosport Borough
June Matt Kleinveldt Hampshire Academy Peter Dickinson Rowledge Rob Coombs Bournemouth II
July David Taylor Alton David Lloyd Rowledge Ed Kemp Fair Oak
August David Taylor Alton Chris Yates Jnr Rowledge Simon Ridley Bournemouth II
2010
May Tom Morton South Wilts David Wheeler New Milton Farhan Bashir Easton & MW
June Jamie Miller Hampshire Academy Gary Clapham Rowledge Michael Johnson Hambledon
July Tom Morton South Wilts Byron van der Merwe Burridge Simon Williams Trojans
August Morgan Rushbrook Lymington Eric Linge New Milton Brenton Edwards Tichborne Park
2011
May Ben Walker Havant Chris Yates Jnr Rowledge George Marshall United Services
June Peter Hopson Havant Adam Hose Ventnor Max Smith OT’s & Romsey
July Michael Porter Bournemouth Derek Kenway Burridge Lewis Dunford Sparsholt
August Jacob George Hampshire Academy Ben Thane Hook & Newnham Rory Cox Hursley Park
2012
May Matt Perry-Lewis St Cross Sym Luke Graham Andover Oli Green Hursley Park
June Matt Metcalfe Bournemouth Derek Kenway Burridge Tom Allam Tichborne Park
July Tom Morton South Wilts Tristen McDonald Rowledge Alan Crawford Liphook & Ripsley
August Ollie Mills Ventnor Dan Hewitt Hambledon David Lyons Tichborne Park
League Titles Changed 2013 to Accommodate Four Divisions  
Yr/Mnth Premier   Division One   Division Two   Division Three
2013
May Jeremy Ord Havant I Nick Park New Milton Graham Noble Langley Manor Jake Lilley Bashley (Rydal) II
June Kevin Nash  Bashley (Rydal) I Jamie Richards Liphook & Ripsley Azeem Hamid Totton & Eling  Paul Draper South Wilts II
July James Hayward South Wilts Azzi Chowdhury Burridge Doug Butler Tichborne Park Keith Harsham Basingstoke & NH
August George Adair St Cross Symondians Mike Adams Andover Matt Oliver Hursley Park Robert Pitman South Wilts II
2014
May Joe Weatherly Hampshire Academy David Banks Sarisbury Athletic Chris Broad Rowledge Mark Heffernan Alton II
June Darren Augustus Totton & Eling Nick Elliott New Milton Robert Jones Portsmouth Alexander Bass Fair Oak
July Tom Friend Ventnor Tom Gates Fawley Ben Johns Calmore Sports Rhys Oxley Fair Oak
August Tom Morton South Wilts Ryan Covey Liphook & Ripsley Mark Lavelle Calmore Sports Tom Allum Tichborne Park
 
 2015
 May Ben Duggan Hampsire Academy Dave Taylor Andover Craig Renders Langley Manor William Wade South Wilts II
 June Sam Thomson Bashley (Rydal) Spencer Champ Hook & Newnham Wayne Royan Fawley James Scutt Waterlooville
 July Tom Andrew Bashley (Rydal) Mitchell Stokes Basingstoke & NH I Stuart Tognarelli Sparsholt Jordan Wright Trojans
 August Henry Bartlett Ventnor Jim Rose Calmore Sports Bothwell Chapunga Hurley Park Paul Draper South Wilts II